Narciarstwo przełajowe

Czy warto uprawiać narciarstwo przełajowe?

Czy warto uprawiać narciarstwo przełajowe?

Dla narciarzy, którzy kochają i cenią sobie naprawdę bliski kontakt z naturą, chcących podziwiać piękne zimowe, górskie krajobrazy z dala od niepotrzebnych tłumów czy też kłębiących się na zatłoczonych stokach narciarskich narciarzy – proponujemy przełajowe wycieczki na nartach. Backcountry, czyli narciarstwo przełajowe, jest coraz chętniej uprawianą formą aktywnego wypoczynku. Co głównie przyciąga entuzjastów narciarstwa przełajowego? Przede wszystkim możliwość odkrywania zimowych krajobrazów czy też przecierania własnych szlaków.

Warto jednak pamiętać, że do tego typu wędrówek poza trasami, należy dobrać odpowiednie obuwie oraz narty, które poradzą sobie tam, gdzie występuje kopny śnieg. Możemy tutaj podpowiedzieć, że najlepszym wyborem mogą być narty śladowe a nawet szersze od śladowych, które ułatwiają chodzenie po kopnym, nieubitym śniegu – np. sprzęt z grupy Fischer Offtrack Cruising lub Backcountry.

Oczywiście główną istotą narciarstwa przełajowego jest to, że do jego uprawiania nie potrzeba żadnej infrastruktury, czy też wyjątkowych umiejętności. Każdy bez wyjątku, może założyć odpowiednie narty i samotnie bądź też w grupie czerpać radość i przyjemność z wędrówki. Uprawiając narciarstwo przełajowe, należy pamiętać, że ma ono pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Bowiem, podczas poruszania się angażujemy wszystkie główne partie mięśni w konsekwencji czego spalamy bardzo dużo kalorii.

Czy warto uprawiać narciarstwo przełajowe?    

Owszem warto, oto kilka powodów:

  1. Podczas uprawiania tego typu sportu – możemy bez problemu regulować intensywność treningu.
  2. Podczas narciarstwa przełajowego, oprócz odkrywania nowych szlaków, poprawiamy naszą kondycję, poprzez pracę naszych mięśni.
  3. Jest to ,,pewnik” w gubieniu kilogramów- idealna metoda na odchudzanie.
  4. Dodatkowym atutem może być to, że nie obciążamy tutaj stawów i kręgosłupa, dzięki czemu człowiek czuje się lepiej.
  5. Uprawiając ten sport odczuwamy przyjemność z naszej aktywności.
  6. Jest to idealny aerobowy sport.
  7. Może być świetną alternatywą dla innych sportowców np. kolaży, lekkoatletów, wioślarzy itd.
  8. Bardzo mocno wzmacniamy pracujące ramiona oraz obręcz barokową.
  9. Narciarstwo przełajowe to idealna recepta na chandrę czy poprawę humoru, dodatkowo wpływa na sprawność fizyczną.

Narciarstwo przełajowe to niezwykle piękny rodzaj sportu dla każdego, dlatego warto przełamać się i podjąć pierwsze kroki w jego kierunku. Pamiętajmy, że backcountry, oprócz poprawy naszego nastroju czy też utraty wagi, kształtuje nasze mięśnie w sposób smukły, co ma też pozytywny wpływ na nasz wygląd no i kondycje.

Rekomendujemy
Jak się ubrać na narty biegowe
Czy dzieci mogą biegać na nartach biegowych?
Gdzie w Polsce pojechać na biegówki?

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…