Czy starsze osoby mogą chodzić na biegówki?

Biegówki Jakuszyce FischerNarciarstwo biegowe, to bliski kuzyn narciarstwa zjazdowego, jest to przede wszystkim forma ruchu wiążąca się z niewielkim ryzykiem urazów, przynosząca równocześnie wiele korzyści dla organizmu. Nie musimy podkreślać, że w naszym kraju istnieje wiele przepięknych terenów, gdzie można uprawiać tą dyscyplinę sportu bezpiecznie i przyjemnie, dlatego, jeżeli mamy szansę spróbować narciarstwa biegowego to nie bójmy się i spróbujmy. Kto może jeździć na nartach biegowych? Osoby w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej, oczywiście po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań medycznych.

Jak się można domyślić trening na nartach biegowych usprawnia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego, więc z tego sportu mogą korzystać nie tylko osoby młode ale i te starsze. Dzięki szybkiemu przyśpieszeniu tętna, sport ten świetnie wpływa na pracę serca, jednocześnie dotlenia organizm, poprzez co zwiększa się przemiana materii, co ułatwia z kolei spalanie tkanki tłuszczowej oraz eliminację toksyn. Jest to świetny trening dla osób z nadwagą i otyłością – bez znaczenia na wiek.

Biegówki mogą też wpływać na nasze zdolności motoryczne:

– lepsza siła mięśni,

– gibkość,

– szybkość oraz wytrzymałość.

Jeżeli do tego dodamy prawidłową technikę jazdy, to możemy być pewni, że zaangażowane w pracę będą także wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe, a skoordynowana praca rąk i nóg polepszy koordynację ruchową i poczucie równowagi. A co najważniejsze, podczas biegania na nartach silnie angażują się mięśnie górnych partii ciała, które często są zaniedbywane. Poza korzyściami dla naszego zdrowia narty biegowe mogą dać starszym osobom możliwość obcowania z naturą (wyjście z domu z przed telewizora), aktywnego spędzenia czasu w gronie przyjaciół oraz odprężenia psychicznego.

Dobór sprzętu dla starszej osoby.

Czy różni się dobór sprzętu dla starszej osoby, gdy ta chcę spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym? Odpowiadamy bardzo krótko – nie. Nie ma to znaczenia, młodsi czy starsi zawodnicy muszą pamiętać o takim samym wyposażeniu, oczywiście uwzględniając swoje warunki fizyczne. Na przykład narty biegowe muszą być dostosowane do wzrostu, masy ciała i stopnia zaawansowania narciarza i techniki jazdy, można dobrać bardziej „miękką” nartę dla zwiększenia stabilności.

Oczywiście początkujący biegacze będą chcieć najpierw spróbować, czy w ogóle taka forma ruchu im odpowiada. Dlatego na początek warto udać się do wypożyczalni narciarskiej, gdzie fachowiec pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. Jednak warto tutaj pamiętać, że w odróżnieniu od nart zjazdowych biegówki są węższe, smuklejsze i dłuższe, lekkie, a buty są dużo bardziej wygodne i lżejsze.

Technika jazdy

Jeżeli mamy już sprzęt, warto przed rozpoczęciem treningu skorzystać z pomocy instruktora, który przedstawi poszczególne techniki jazdy i udzieli porad odnośnie prawidłowego i bezpiecznego korzystania z nart. Tutaj początkującym poleca się najpierw technikę klasyczną z naprzemienną pracą rąk i nóg. Inną ale bardziej zaawansowaną techniką jest krok łyżwowy – trening trudniejszy kondycyjnie i technicznie.

Podsumowując– sport jakim jest narciarstwo biegowe jest dla wszystkich, no z wyjątkiem osób, u których występują przeciwwskazania. Dlatego, zachęcajmy do tego typu ruchu nawet osoby starsze, bo wiek nie ma tu nic ,,do gadania”.

Rekomendujemy przeczytać
Jak się ubrać na narty biegowe
Narciarstwo biegowe forma rehabilitacji
Narty do stylu klasycznego
 

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…