Narciarskie biegi na orientację
W dzisiejszym materiale skupimy się na tematyce związanej z narciarskimi biegami na orientację. Wyjaśnimy, co to jest bieg narciarski na orientację, czy jest to trudny rodzaj sportu, jak należy się do niego przygotować i w co się wyposażyć – a więc zaczynajmy.
Narciarski bieg na orientację to olimpijski sport zimowy – chociaż nie jest on wpisany do programu zimowych igrzysk olimpijskich. Dyscyplina ta powstała z połączenia biegów narciarskich i biegów na orientację. Podobnie jak w biegu na orientację, każdy z zawodników posługujący się mapą oraz kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie, poruszając się na nartach biegowych zaliczyć określoną trasę wyznaczoną poprzez punkty kontrolne. Ciekawostką jest to, że mapa którą posługuje się zawodnik w narciarskim biegu na orientację różni się od tradycyjnej mapy do ,,zwyczajnego” biegu na orientację, naniesionymi zielonymi liniami – oznaczającymi trasy przystosowane. Porównując poziom trudności narciarskich i zwykłych biegów na orientację, śmiało można stwierdzić, że ten narciarski jest dużo trudniejszy. Głównie, ze względu na konieczność posiadania umiejętności w poruszaniu się na nartach biegowych w każdym terenie oraz doskonały zmysł orientacji – w czasie szybkiego poruszania się na nartach, często zawodnik musi podejmować szybkie decyzje. Duże znaczenie ma odpowiedni dobór sprzętu w zależności od terenu na którym są rozgrywane zawody i umiejętności zawodnika.
Wyposażenie zawodnika
Zawodnik czy też osoba, która chce wziąć czynny udział w zawodach w narciarskim biegu na orientację, musi zostać wyposażona w:
– Mapnik: jest to podstawa, odpowiednio przymocowana do klatki piersiowej, na której znajduje się mapa. Rozwiązanie to jest wykorzystane, po to, by zawodnik nie musiał jej trzymać bezpośrednio w ręku.
– Odpowiedni ubiór: narty biegowe, buty do nart oraz kije narciarskie.
– Mapa, kompas oraz karta do potwierdzania obecności w punkcie kontrolnym.
Narciarstwo biegowe na orientację jest dyscypliną z równie długimi tradycjami co zwykły bieg na orientację, stając się w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym rodzajem sportu. A to dzięki działaniom prowadzonych, głównie przez państwa skandynawskie, które domagały się wręcz umieszczenia tej dyscypliny w programie zimowych igrzysk olimpijskich. Działaniami związanymi z tą dyscypliną w Polsce zajmuje się – Polski Związek Biegu na Orientację. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 1000 zawodników, z kolei liczba klubów wynosi już ponad 100.
Jak się przygotować?
Formy treningów najczęściej wykorzystywane przez trenerów i zawodników w cyklu szkoleniowym biegacza narciarskiego na orientację są naprawdę różne, przykładem mogą być treningi: pamięci, siłowe, szybkościowe, wydolnościowe itd. Można je oczywiście dowolnie modyfikować, łączyć, zmieniać dostosowując do poziomu szkolenia, stopnia zaawansowania itd. Wszystko bo to by, być jak najlepiej przygotowanym. Treningi czy też same zawody, często wymuszają samodzielność, szybkość podejmowania decyzji a także umiejętność ciągłej koncentracji, co jest kluczowym elementem w biegu na orientację. Na koniec musze zaznaczyć, że zawodnik oprócz doskonałego przygotowania motorycznego musi równocześnie wykazywać się wysokimi umiejętnościami umysłowymi. Dlatego przed zawodami czy to zawodowymi czy amatorskimi, naprawdę warto poćwiczyć…
Rekomendujemy
Narciarstwo biegowe forma rehabilitacji
Powrót firmy Fischer na Polane Jakuszycką
Czy kupować używane narty?
Autor: Justyn Kusztal