Czy dzieci mogą biegać na nartach biegowych?

Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w górach Izerskich

Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w górach Izerskich

Oczywiście. W Polsce takie pytanie jest na miejscu, ponieważ w szkołach podstawowych nie spotyka się już tej dyscypliny sportu. Jednakże jeszcze w latach 80 i 90 praktycznie we wszystkich podgórskich miejscowościach biegówki w szkołach podstawowych były zjawiskiem normalnym – powszechnie spotykanym w całej południowej Polsce.

Obecnie jedynie rodzice mogą próbować „zaszczepić” narciarstwo biegowe swoim dzieciom. Biegówki są najharmonijniej rozwijającą dyscypliną sportu – uaktywniają wszystkie partie mięśniowe, na nartach biegowych ćwiczy się koordynację, wytrzymałość, równowagę, a przede wszystkim spędza czas na powietrzu.

Jakuszyce zima

Jakuszyce zimą

Jeśli w okolicy w której mieszkamy nie mamy możliwości wyjść z dzieckiem na biegówki, można wybrać się na ferie zimowe np. do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc, skorzystać z oferty wypożyczalni nart biegowych i zacząć  przygodę.

Odpowiednim wiekiem dla dziecka na rozpoczęcie znajomości z biegówkami jest 7-8 lat, wcześniej maluchy wolą być wożone w przyczepkach /wózkach narciarskich, lub po prostu bawić się w śniegu.

W krajach skandynawskich, alpejskich, lub u naszych południowych sąsiadów rodzinne wyjścia na biegówki są jedną z bardziej popularnych form spędzania wolnego czasu, poza zatłoczonymi trasami dla narciarzy zjazdowych.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…