Jak dobrać sprzęt do narciarstwa biegowego?

Dobrze dobrane narty biegowe to sama przyjemność z jazdy

Dobrze dobrane narty biegowe to sama przyjemność z jazdy

Na rynku producentów sprzętu do narciarstwa biegowego prym wiodą firmy takie jak Fischer, Rossignol, Salomon czy Madshus. Przy zakupie polecam sprzęt któregoś z tych producentów, lub renomowanych mniejszych firm ze Skandynawii.
Przy zakupie sprzętu do narciarstwa biegowego ważna jest początkowa samoocena – czyli zadanie sobie pytania do czego i jak często ma nam ten sprzęt służyć? Czy do spacerów przy domu, po parkach, lasach, czy do biegania po przygotowanych trasach?

Jak często mamy zamiar korzystać z biegówek – czy potrzebujemy ich np. na wyjazd na ferie do ośrodka narciarskiego ( wtedy najlepszą opcją jest skorzystanie z wypożyczalni biegówek) , czy będziemy ich używać regularnie prze cały sezon?
Zaczynamy od wybrania odpowiednich butów. Odpowiednich to znaczy przede wszystkim wygodnych, mamy się w nich czuć komfortowo, zwykle dobieramy buty minimalnie większe. Jeśli czujemy gdzieś ucisk, lepiej zrezygnować z zakupu. Są trzy rodzaje butów – do stylu klasycznego, łyżwowego i tzw. combi – hybryda między klasykiem a łyżwą. Wybranie buta danej firmy nie oznacza, że również narty muszą być tego samego producenta.

Wiązania do nart są produkowane w dwóch systemach: NNN i SNS – wiązania te możemy zamontować do każdych biegówek, natomiast wiązania NNN „NIS”- tylko do nart ze specjalną płytą umożliwiającą błyskawiczny montaż i zdejmowanie wiązań z nart, który świetnie sprawdza się w wypożyczalniach biegówek – można dowolnie ustawiać do rozmiaru buta.

Trasy biegowe w Jakuszycach czekają na narciarzy

Trasy biegowe w Jakuszycach czekają na narciarzy

Narty dobieramy do wagi, narty do klasyka najlepiej wybrać z „łuską”. Im droższa narta, tym bardziej wymagająca, tak więc na początku nie powinno się wybierać nart z górnej półki, odradzam też wybór narty najtańszej – będzie to tylko tzw. spacerówka, z reguły o dosyć krótkiej żywotności. Najlepszym wyborem na początek będzie narta ze środka asortymentu, dająca nam możliwość polepszania swoich umiejętności.

Najlepiej po zakup biegówek udać się do kurortów górskich, gdzie wiedza sprzedawców na temat sprzętu do narciarstwa biegowego jest nie tylko teoretyczna, w dużych miastach niestety rzadko spotyka się w pełni kompetentnych sprzedawców.
Koszt „sensownego” kompletu do narciarstwa biegowego to około 1000 – 1200 zł.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…