Na co uważać w czasie wypraw na nartach biegowych?

Biegówki Jakuszyce

Biegówki Jakuszyce

Marzymy o zimowym urlopie na stoku narciarskim, który może być niezapomnianym przeżyciem? Jeżeli tak, to zapraszamy do naszej lektury w której przedstawimy Wam, na co zwracać uwagę podczas wypraw na nartach biegowych, co zabrać ze sobą i w jaki sprzęt się wyposażyć, tak aby wszystko przebiegło przyjemnie i bezpiecznie. Warto pamiętać, że do każdego narciarskiego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować, a na trasie czy stoku – stosownie zachowywać.

  1. Wypożyczalnia nart biegowych

Przy pierwszym wyjeździe na biegówki warto zarezerwować sprzęt w wypożyczalni  a jeśli załapiemy bakcyle biegów narciarskich to możemy się przymierzyć do zakupu sprzętu. Przy wypożyczaniu sprzętu narciarskiego należy zwrócić uwagę na to czy jest odpowiednio dobrany do wagi wzrostu, oraz czy buty są wygodne. Należy pamiętać że dobry sprzęt to podstawa udanego wyjazdu.

  1. Przed wyjazdem na narty – siłownia.

Dzięki przedsezonowej zaprawie łatwiej zniesiemy pierwsze dni biegania i oczywiście zmniejszymy w sposób naturalny ryzyko kontuzji. Dlatego proponujemy siłownię, jest to idealne rozwiązanie przynoszące więcej pożytku niż często chaotyczne wymachy, skręty czy przysiady, które przeważnie mają zapewnić stosowną rozgrzewkę przed pierwszymi krokami na naszych biegówkach. A więc jak ćwiczyć? Pomysłów jest wiele i żaden nie jest gorszy od innych – pod warunkiem, że będziemy trenować systematycznie, czyli nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu.

  1. Dobór trasy do swojego poziomu umiejętności.

Zły wybór trasy, to kolejne niebezpieczeństwo związane z nartami biegowymi. Dlatego, wybierając trasę, powinniśmy się kierować naszymi umiejętnościami i bierzmy zawsze pod uwagę różne czynniki, np. takie jak: pogoda, tempera powietrza, opady śniegu, wilgotność powietrza itd. Należy również pamiętać że niektóre trasy są jednokierunkowe i biegnąc „pod prąd” stwarzamy duże zagrożenie dla innych biegaczy.

  1. ,,Piłeś Nie jedź”.

Tak, to hasło nawet w dyscyplinach sportu związanych z nartami jest aktualne i zapewne będzie nadal. Poważny problem stanowią, zajmujące wśród dostępnych specjałów miejsce, które oferują właśnie napoje alkoholowe. Dlatego powinniśmy zachować świadomość, że jeśli przesadzimy w tym aspekcie to będziemy stwarzać zagrożenie dla innych biegaczy.

Rekomendujemy
Jak się ubrać na narty biegowe
Narciarskie biegi na orientację
Powrót firmy Fischer na Polane Jakuszycką

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…