Jak się ubrać na narty biegowe

Jak się ubrać na narty biegowe

Jak się ubrać na narty biegowe

Na wstępie należy zaznaczyć, że narciarstwo biegowe to specyficzna aktywność, podczas jej uprawiania pracują wszystkie partie mięśniowe. Aby uzyskać pełen komfort z biegania, niezbędny jest właściwy strój. Biegając na nartach, jesteśmy skazani na nagrzanie ciała a ciągłe ruchy mięśni powodują, że nasz organizm produkuje bardzo dużą ilość ciepła. W takim wypadku zastanawiamy się czy na początku naszego wypadu pomęczyć się trochę w chłodzie, czy może później narzekać na przepocenie…. Dlatego każdy element ubioru ma określone cechy, które najlepiej przystosowują go do ruchów, jakie wykonuje.

 Zasady ubioru

Przede wszystkim wchodząc na trasę nie powinniśmy być grubo ubrani, gdyż narciarstwo biegowe to dyscyplina w której ciągle jesteśmy w ruchu. Dlatego też zdążymy się odpowiednio rozgrzać -podstawowa zasada to ubiór na cebulkę: Czyli bielizna jedna i druga, zapewniająca przede wszystkim ciepło oraz trzecią, nieprzemakalną, najlepiej z windstoperem. Nie powinno się używać bawełny, która wchłania pot, gdyż miejsce to się ochładza, jest nam zimno i mokro, przez co- łatwo się przeziębić. Dlatego bielizna termoaktywna musi być obcisła, pot jest wtedy od razu transportowany na zewnątrz na całej powierzchni ciała a druga warstwa ubrania to ochrona termiczna. Jako ostatnią ubieramy kurtkę a w cieplejsze dni omijajmy drugą warstwę.

  1. Kurtka

Nasza kurtka na narty biegowe to podstawowy element ubioru, powinna nie tylko zapewniać ochronę przed chłodem, ale także komfort i swobodę. Zwróćmy uwagę by przód był wykonany z materiałów dobrze izolujących, często wiatroodpornych, uzupełnionych dodatkowo membraną. Od strony pleców dobrze by znajdowały się tkaniny cieńsze, dobrze odprowadzające wilgoć i ciepło. Podczas zakupu kurtki zwróćmy uwagę na swobodę wykonywania ruchów i krój – jest to ważny wybór, więc musi być przemyślany. Tutaj wspomnę, że dobrze, gdy tył jest dłuższy – przy pochyleniu na trasie w dalszym ciągu chronione będą nasze plecy. Należy pamiętać by w kurtce znalazł się wysoki, zapobiegający wychłodzeniu kołnierz, szczelne mankiety czy też na dole ściągacz. Ubrania na biegówki można zapożyczyć z innych dyscyplin np. z joggingu czy też jazdy rowerowej.

  1. Spodnie

Kupując spodnie, należy pamiętać, że to powietrze wychładza nasz organizm. Dlatego rozwiązaniem jest wszycie przedniej, nieprzewiewnej warstwy z kolei z tyłu powinien znajdować się oddychający materiał elastyczny. Spodnie tego typu są stosunkowo uniwersalne, można w nich również spacerować. Jednak, osoby poruszające się nieco wolniej powinny ubrać się cieplej. Można kupić spodnie wyposażone w szelki, mogą być też wtedy nieco wyższe, zapewniając dodatkową ochronę. U profesjonalistów często widuje się narciarzy ubranych w obcisłe spodnie – znakomicie zdają egzamin w trakcie prawdziwego biegania, jednak przy spacerze nie zapewniają ochrony termicznej.

  1. Rękawice

Rękawiczki to podstawa spełniają one dwie funkcje:

Izolują one przed zimnem i chronią dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi – otarciami o rączki kijów. Powinny być dopasowane i zapewniać pewny chwyt. Elementy te dzielimy na kilka rodzajów:

– Rękawice startowe są cieńkie lekkie i dopasowane.

– Uniwersalne charakteryzujące się na tyle grubą warstwą ocieplającą – nie trzeba obawiać się ani przegrzania, ani zmarznięcia w zimne dni, idealnie nadają się do wielu rodzajów treningu w temperaturach od 0 do -7 ,- 9.

– Dodatkowo ocieplone, często palczaste – ubieramy je w temperaturach poniżej -10 stopni Celsjusza.

  1. Ochrona głowy

Oprócz czapki świetnie sprawdza się komin, lub „buffka”. Dobór czapki zależny jest od warunków pogodowych.

  1. Okulary

Tutaj może być mały kłopot, gdyż okulary podczas biegania na nartach parują, więc nie warto próbować ubierać narciarskich gogli czy takich, które ściśle przylegają do twarzy. Najlepsze okulary biegowe mają podnoszoną szybkę, są one tak skonstruowane, że gromadzenie pary jest zminimalizowane. Najlepiej by podczas zakupu przetestować okulary, czy przy gwałtownych ruchach nie spadają z głowy.

  1. Skarpety

Element, który często sprawia problem, bo sam but do narciarstwa biegowego ułożony jest tak, by kłaść nacisk na ochronę przed wilgocią z zewnątrz. Dlatego też niezbyt dobrze odprowadza ciepło i pot ze środka. A więc dobre skarpetki przede wszystkim powinny zapewniać wygodę użytkownikowi, co ważne nie mogą się nigdzie marszczyć ani niebezpiecznie ocierać ciała – to częsta przyczyna zniechęcenia do nart biegowych.

Rekomendujemy:
Jak przygotować sie do sezonu zimowego
Buty do nart biegowych
Narty do stylu łyżwowego

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…