Jak przygotować trasę na biegówki.

Trasa-nart-biegowych-Jakuszyce-02Jak co roku, w okresie zimowym ruszamy na biegówki. Większość z nas chce się poruszać po przygotowanych do biegów trasach. Opowiemy dziś trochę o tym, jak przygotować ślad przy pomocy domowych sposobów oraz za pomocą wyciskarek do torów. Może i Wy razem z nami stworzycie swoją trasę biegową w swojej okolicy?W ostatnich latach spadło w Polsce tyle śniegu, że można było biegać na nartach we wszystkich częściach kraju. Mnóstwo naszych rodaków udało się do sklepów sportowych po biegówki. W większości parków, na terenach spacerowych oraz poza miastami na leśnych ścieżkach, narciarze biegowi rozpoczęli przecieranie szlaków. Jeżeli przestała nam już wystarczać zabawa z biegówkami w śniegu bądź też jazda w płytkim śladzie założonym przez sąsiada, stwórzmy ślad profesjonalny, np. niedaleko swojego domu. Jak to zrobić?

Najpierw zainwestujmy w wyciskarkę do śladu. Jest to urządzenie, które ubija śnieg i może wyciskać w nim dwie wąskie i głębokie na kilka centymetrów tory, w których to można później komfortowo poruszać się stylem klasycznym. Urządzenie tego typu możemy bez problemu kupić, wypożyczyć bądź też złożyć we własnym zakresie z pomocą ślusarza czy też spawacza. Możemy także zakupić sanie do wyciskania śladu – jest to najprostszy i najszybszy sposób na wyżłobienie torów. Decydując się na zakup sań, lepiej liczyć się ze sporym wydatkiem (ważne by były ciężkie, stabilne).
W naszym kraju jest jeszcze niewielu sprzedawców urządzeń typowych do wycinania torów, a ci nieliczni, nie promują się tak mocno i ciężko ich odnaleźć. Koszt typowej wyciskarki wynosi często ponad 2000 zł. – jeżeli ta kwota leży poza naszymi możliwościami finansowymi, lepiej zdecydować się na wcześniej wspomniane sanie lub zaoszczędzić trochę gotówki, konstruując własną maszynę samemu. Będziemy do tego potrzebować stalową blachę, kilka rur lub prętów oraz pomocy ślusarza i spawacza.

Jak powinna wyglądać trasa do narciarstwa biegowego i gdzie ją stworzyć? Na początku należy zaznaczyć, że biegać na nartach można wszędzie: koło domu, tam gdzie spędzamy wolny czas, u znajomych, sąsiadów itd. A więc, jak powinna wyglądać taka trasa? Jeżeli już zdecydujemy się na stworzenie własnych torów, warto wybrać teren lekko pofałdowany, by zażyć trudu podejścia i przyjemności zjazdu. Największą radość sprawi nam na pewno poruszanie się na biegówkach po śniegu, na którym jeszcze nikogo nie było i tam tworzyć własny ślad. Jego kształt nie ma większego znaczenia, najważniejsze by był po prostu wygodny. Ale jeśli ktoś koniecznie chce wybrać się gdzieś, gdzie trasy są doskonale przygotowane – to proponujemy: Jesenice, Karkonosze czy Góry Izerskie oraz same Jakuszyce.
Twórzmy zatem własne trasy narciarskie i zachęcajmy najbliższych do tej dyscypliny sportu. Powód jest prosty – jest to świetna metoda na zdrowy tryb życia. Nie jest to jeszcze obyczaj powszechny, ale przy większej popularności i chęci tworzenia własnych tras, może kiedyś tak będzie. Na pewno jest to sport zdrowy i bezpieczny. Pomaga spalać kalorie szybciej niż podczas pływania czy gry w tenisa. Rozwija równomiernie wszystkie mięśnie i ćwiczy zmysł równowagi i doskonałym sposobem na relaks na świeżym powietrzu i w rodzinnym gronie.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…