Narty biegowe jako uzupełnienie treningu w innych dyscyplinach sportu.

Narty biegowe to znakomity trening dla każdego. No i te widoki na Jakuszyce!

Narty biegowe to znakomity trening dla każdego. No i te widoki na Jakuszyce!

Od kilku lat obserwuję sportowców pojawiających się na Polanie Jakuszyckiej.
Z profesjonalnych ekip jako pierwsi pojawili się kolarze MTB z Mają Włoszczowską na czele. Przyjeżdżali na dwu – trzy tygodniowe zgrupowania, a treningi na biegówkach trwały po kilka godzin.

Kolejne ekipy przedstawicieli letnich dyscyplin sportowych to wioślarze i kajakarze – również preferujący długie treningi. Kolejnymi sportowcami którzy zawarli znajomość z nartami biegowymi byli piłkarze, a następnie przedstawiciele konkurencji techniczno-siłowych w lekkiej atletyce –oszczepnicy. Od kilku sezonów każdej zimy pojawiają się licznie kolarze MTB biorący udział w zawodach na orientację, a wśród nich Anna Kamińska – Mistrzyni Świata i wielokrotna medalistka MŚ w MTB na orientację. Nie brakuje również coraz liczniejszej grupy triathlonistów.

Wśród wymienionych ekip znajdują się sportowcy najwyższej klasy – medaliści Olimpijscy , Mistrzostw Świata.
Przyczyną dla której przedstawiciele tak różnorodnych dyscyplin sportowych korzystają z narciarstwa biegowego jest wszechstronność treningu jaki mogą wykonać na biegówkach, jak i niskie ryzyko nabawienia się kontuzji podczas uprawiania tego sportu.

W czasie treningu na nartach biegowych aktywują się wszystkie partie mięśniowe, są również idealne do ćwiczenia koordynacji i równowagi. Jeśli chodzi o trening wydolnościowy, to jest to idealny środek przygotowania dla każdego sportowca.
Co ważne w Jakuszycach znajduje się kilka wypożyczalni nart biegowych w których profesjonalni sportowcy znajdą dla siebie odpowiedniej jakości sprzęt.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…