Czy każdy może biegać na nartach?

na narty biegowe w Jakuszycach

Szklarska Poręba – Jakuszyce to miejsce znane z wielu tras biegowych

Narciarstwo biegowe jest sportem, który mogą uprawiać osoby bez ograniczeń wiekowych. Najważniejsze są chęci, nawet bez przygotowań każdy może się wybrać na spacer na nartach biegowych.

Zanim przystąpimy do zakupu biegówek, warto wybrać się do wypożyczalni sprzętu do narciarstwa biegowego aby na odpowiednio przygotowanych trasach stawiać pierwsze kroki. Polecamy na początek wizytę w Szklarskiej Porębie Jakuszycach na Polanie Jakuszyckiej gdzie znajdziecie kilkadziesiąt kilometrów tras do narciarstwa biegowego przygotowanych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Takie widoki czekają na wytrwałych biegaczy w Jakuszycach

Takie widoki czekają na wytrwałych biegaczy w Jakuszycach

Znajdują się tam wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego, np. wypożyczalnia biegówek Fischer. Tam, po odpowiednim dobraniu sprzętu, każdy może rozpocząć swoją przygodę z nartami biegowymi.
Dla większości osób hasło biegi narciarskie może brzmieć groźnie, jednak dla większości entuzjastów biegówek są to po prostu spacery na nartach. Wiek nie jest też ograniczeniem dla rodzin z dziećmi – już cztero, pięciolatki mogą zaczynać zabawę na biegówkach a najmłodsze dzieci można ciągnąć za sobą w specjalnie do tego przystosowanych wózkach.
Również osoby z upośledzeniem fizycznym mogą śmiało spacerować na biegówkach, nawet inwalidzi z poważnymi uszkodzeniami kończyn, lub po amputacjach pojawiają się na trasach biegowych.

W ostatnich latach coraz więcej osób będących narciarzami zjazdowymi zamienia narty zjazdowe na biegówki – uciekają od kolejek na wyciągach, zatłoczonych tras. Za biegówkami przemawia również to, że jest to przy zjazdówkach zdecydowanie tańsza dyscyplina sportu – odpadają koszty biletów, sam sprzęt do narciarstwa biegowego jest dużo tańszy oraz względy zdrowotne – na biegówkach unikamy przeciążeń kolan, wzmacniamy cały organizm – pracują wszystkie mięśnie.

Jeśli zdecydujemy, że biegówki to jest to czego szukamy, to w Jakuszycach znajdziemy kilka sklepów oferujących sprzęt do narciarstwa biegowego wraz z profesjonalną obsługą.
A gdy już nam się spodoba, to na biegówkach możemy spacerować wszędzie gdzie jest trochę śniegu – po łąkach, lasach, parkach…
Tak więc – na biegówki!

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…