Jak powstały narty?

narty biegowe Fischer

Długa była droga od prymitywnych rakiet śnieżnych do zaawansowanych technicznie biegówek Fischer. (foto: Michał Luch)

Sprzęt narciarski Fischer zdominował obecnie profesjonalne biegi narciarskie i biathlon, jest również najpopularniejszą marką wśród amatorów narciarstwa biegowego.

Jednak początki nart sięgają czasów prehistorycznych – ludzie aby sobie ułatwić poruszanie się po śniegu wymyślili rakiety śnieżne zbudowane z gałęzi ok. 5000 lat p.n.e. Kolejnym krokiem było powstanie sań do przewożenia towarów dobytku – płozy były zrobione z obrobionego drewna, miały poślizg i były na zjazdach szybsze od rakiet śnieżnych.

Następny etap to dopasowanie płóz z sań do nóg i eksperymenty ze sprawnym poruszaniem się na takim sprzęcie. Pierwsze „profesjonalnie” produkowane narty powstały najprawdopodobniej w Skandynawii, lub w krajach alpejskich. Najstarsze znalezione narty pochodzą z obecnej Szwecji i mają ok. 4500 lat.
Do ich wytwarzania używano specjalnie sezonowanego drewna pociętego na deski, które poddawano obróbce termicznej – wyginano czuby nart i nadawano im odpowiedni kształt.

Spody nart były natłuszczane – aby uniknąć przylepiania się do nich śniegu. Kolejnym elementem było przytwierdzenie do spodów nart najczęściej lisiego futra – gwarantowało znakomity poślizg i zapobiegało cofaniu się nart do tyłu – to był przełom w historii powstania nart „ biegowych”. Zapiski z czasów Średniowiecza potwierdzają powszechność używania nart na terenach Rosji, Skandynawii, wschodniej Europy.

Pierwsze narty sportowe powstały we Włoszech, produkcja masowa nart sportowych rozpoczęła się w Kufstein w Austrii i były to narty Kneissl – 1919 r.
W 1924 r. powstaje firma Fischer, która zapoczątkowała i wprowadziła wiele rewolucyjnych zmian w produkcji i budowie nart – automatyczna prasa do produkcji nart, metalowe krawędzie; firma do dnia dzisiejszego jest własnością rodziny założycielskiej a nie korporacji – siedziba główna nadal znajduje się w Austrii w miejscowości Ried im Innkreis w miejscu założenia firmy.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…