Jak dobrać twardość nart wg tabeli Fischer

Jak prawidłowo dobrać twardość nart biegowych

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z tabel doboru nart, którą przedstawiamy w tym artykule.

Mamy do dyspozycji kilka kolumn, które odpowiadają następującym podziałom:

1.       Narty do stylu łyżwowego
2.       Narty do stylu klasycznego

Te z kolei są podzielone wg technologii budowy nart (wysokości prześwitu i dynamiki ugięcia) i ich przeznaczenia. Finalnie otrzymujemy 6 tabel doboru twardości nart do stylu łyżwowego i 13 tabel do doboru nart klasycznych, do tego powinniśmy dodać tabele dla nart juniorskich, z grupy offtrack czy backcountry.

Dobór nart biegowych stosując tabelę twardości Fischer

Jak je czytać? Na pierwsze wrażenie wszystko wygląda skomplikowanie, niemniej jest bardzo proste – w pionie dopasowujemy swoją wagę do odpowiedniego przedziału, przesuwamy w poziomie w prawą stronę aż dotrzemy do pola zaznaczonego żółtym kolorem – w tym miejscu przesuwamy w pionie do góry i trafiamy na opis parametrów nart dedykowanych dla nas.

Przykładowo: osobnik o wadze 80 kg, poszukuje nart turystycznych do stylu klasycznego z lepszym szybszym ślizgiem, ma być to narta do spokojnego biegania. Wybrał narty Fischer Superlite Crown z tabeli sport i jako alternatywę Fischer Twin Skin Performance. W przypadku pierwszych nart wychodzi przedział wagowy 80-84 kg, długość nart 194 cm lub 199 cm; w drugim wariancie znajdujemy odpowiednią tabelę (SCS/CRS/SC Classic/Twin Skin Pro/Performance) wychodzi przedział wagowy 80-84 kg, długość nart 202 cm lub 207 cm.

Dobór twardości nart wg tabeli Fischer FA Values

Zawodowcy i zaawansowani biegacze narciarscy dobierają sprzęt korzystając z bardziej zaawansowanej tabeli FA Values (znajdziecie poniżej) zawierającej indywidualny indeks twardości nart. Dotyczy to nart z grupy race produkowanych w różnych rodzajach twardości – oznacza to, że możemy mieć np. narty o długości 207 cm w przedziale wagowym 70-85 kg o oznaczeniu soft jak i narty o tej samej długości dla wagi 85-100 kg z oznaczeniem stiff, lub pośrednie o twardości 75-90 kg.

Jak dobrać narty wg tej tabeli? Poradzimy sobie w podobny sposób jak w poprzednich przykładach, czyli dopasowujemy w pionie swoją wagę do odpowiedniego miejsca, przesuwamy w prawo aż natrafimy w górnej części tabeli odpowiedni model nart wraz z precyzyjnym podziałem wg twardości lub umiejętności biegacza.

Przykład: Średniozaawansowana biegaczka o wadze 65 kg sprawdza narty Fischer Twin Skin Carbon, ma do wyboru narty z indeksem od 35 do 45, sprawdza w dolnej części opis i wychodzi, że powinna wybrać narty z indeksem w okolicy 40.

Kupując nowe narty oznaczenia indeksami znajdziemy na naklejce, zwykle w dolnej części nart.

Pamiętajmy żeby dobierać narty do swoich umiejętności i oczekiwań – na biegówkach ma być przyjemnie!

Jeżeli macie dodatkowe pytania albo wątpliwości zawsze zapraszamy do wypożyczalni i centrum testowego FischerJakuszyce

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…