Stosowanie leków przeciwastmatycznych przez Norwegów zostanie zbadane przez przedstawicieli czterech krajów.

fot. ODD ANDERSEN / źródło: AFP

fot. ODD ANDERSEN / źródło: AFP

Znane są nazwiska osób, które wejdą w skład międzynarodowej komisji, która zajmie się zbadaniem stosowania leków na astmę przez norweskich biegaczy narciarskich. W skład komisji wejdzie 5 osób z czterech krajów skandynawskich: Finlandii, Szwecji, Danii i Norwegii.
Komisja zostaną zebrana na wniosek dyrektora ds. biegów Norweskiej Federacji Narciarskiej (NSF) Torbjoerna Skogstada przy wsparciu norweskiej agencji antydopingowej, która przedstawiła wytyczne w sprawie wyboru kandydatów.
„Potrzebujemy, aby członkowie komisji mieli szeroką wiedzę w dziedzinie medycyny, prawa i etyki oraz, co szczególnie ważne, żaden z nich nie powinien być powiązany z federacją”- cytuje Skogstada TV2.
Skład Komisji:
Przewodniczący:
Katarina Rise – szefowa wydziału w prokuraturze w Oslo, wcześniej pełniła funkcję Prokuratora Generalnego.
Członkowie
Kjell Larsson – lekarz nauk medycznych, profesor szwedzkiego instytutu medycznego Karolinska, specjalizujący się w chorobach płuc i badaniach układu oddechowego.
Lars Pedersen – lekarz specjalizujący się w chorobach płuc. Pełni funkcje w duńskiej agencji antydopingowej w Departamencie zajmującym się terapeutycznym zastosowaniem leków.
Katja Mjoesund – lekarz, specjalista medycyny sportowej. Przewodnicząca fińskiej komisji zajmującej się terapeutycznym zastosowaniem leków. Członek komisji ekspertów WADA ds. terapeutycznego zastosowania leków.
Reidun Førde – lekarz, profesor centrum etyki medycznej na Uniwersytecie w Oslo.

Źródło: openski.ru, przegladsportowy.pl

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…