Narty do stylu klasycznego
Narty do stylu klasycznego czyli do poruszania się ślizgiem do przodu były pierwszą odmianą nart jakie zostały wymyślone. Na przygotowanych trasach narciarze poruszają się w tzw. torach – są to wyżłobione w śniegu rowki które ułatwiają poruszanie się.
Najpopularniejszą odmianą nart do „ klasyka” są narty z tzw. łuską – czyli z wyżłobieniami na środkowej części narty. Narta jest wygięta w łuk – środkowa część narty leżąc na podłożu nie dotyka do powierzchni podłoża. Część przednia i tylna narty jest gładka i umożliwia poślizg narty, natomiast część środkowa narty w momencie dociśnięcia jej do podłoża zapobiega cofaniu się narty i umożliwia ruch do przodu.
Narty do stylu klasycznego dobiera się do wagi – jeśli narta jest dobrana prawidłowo będzie dobrze jechała i nie będzie „uciekała” do tyłu na podbiegach. W przypadku poruszania się na zbyt miękkiej narcie łuska będzie miała cały czas kontakt z podłożem i w efekcie będzie słabo jechała, natomiast zbyt twarda narta spowoduje brak kontaktu łuski ze śniegiem i w efekcie problemy z pokonywaniem podbiegów i odbiciem na płaskich odcinkach trasy.
Narty z łuską występują w różnych odmianach – klasyczne biegówki, nordic cruising – narty krótsze, wolniejsze, łatwiejsze w manewrowaniu, umożliwiające bieganie zarówno po przygotowanych trasach jak i poza nimi, Backcountry/Offtrack – narty z metalowymi krawędziami, szersze i cięższe od tradycyjnej biegówki, z dłuższą łuską – przeznaczone do poruszania się poza przygotowanymi trasami.
Drugą odmianą nart są narty do klasyka bez łuski. Zamiast niej na odcinku narty „pod stopą” używa się smarów podbiegowych. Narty te są dużo szybsze, przy prawidłowym smarowaniu na trzymanie biega się na nich bardzo komfortowo, tyko trzeba mieć je dobrze posmarowane, co nie jest proste. Praktycznie przy każdej zmianie temperatury śniegu o 3-5 stopni, zmianie wilgotności, struktury śniegu należy zmienić mieszankę smarów podbiegowych, żeby była skuteczna, a praktycznie po każdym bieganiu należy narty wyczyścić specjalnym czyściwem. Z tej przyczyny narty te są używane przez zaawansowanych amatorów i profesjonalistów.
Autor: Justyn Kusztal