Trasy dla turystów w Jakuszycach

Trasa-biegowa-Jakuszyce-Bez-Laski_14Jakuszyce to miejsce, w którym znajduje się najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Sama Polana Jakuszycka może pochwalić się miejscami, w których organizowane są liczne imprezy sportowe zarówno o charakterze międzynarodowym – Bieg Piastów czy Puchar Świata jak i krajowym – Puchar Polski. Specyficzny mikroklimat sprzyja zaleganiu się dużej ilości śniegu, co sprawia, że Jakuszyce cieszą się dużą popularność wśród osób kochających trasy nart biegowych zimą. Ponadto Jakuszyce jest miejscem w którym odbywają się również fantastyczne imprezy sportowe takie jak Border Rush czy jedne z najtrudniejszych europejskich średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów.

Przykładowo, bardzo popularną imprezą dla wielbicieli biegów narciarskich jest Bieg Piastów. Jest to najstarsza impreza narciarska i jednocześnie największa tego typu impreza w naszym kraju. Udział bierze kilka tysięcy zawodników  w różnym  wieku, z kraju jak i zza granicy. Organizowany jest na Polanie Jakuszyckiej obejmującej powierzchnię 3 hektarów. Stowarzyszenie Bieg Piastów, które organizuje imprezę zapewnia odpowiednie zaplecze takie jak szatnie zawodników, pomiar czasu, pomieszczenie dla sędziów konkursu oraz komentatorów. Na miejscu można wypożyczyć także sprzęt oraz skorzystać z kawiarni czy strzelnicy biathlonowej. Miejsce to posiada światową homologację FIS tras wyczynowych, która uprawnia do ubiegania się o organizację m.in. Mistrzostw Świata.

Oczywiście poza ciekawymi miejscami idealnie nadającymi się na narty zimą czy rowery latem, śmiało można polecić także trasy dla turystów, którzy przybyli do Jakuszyc w roli gości czy też zwiedzających.

Szlaki turystyczne:

Bezpośrednio z samych Jakuszyc można wybrać się zarówno w Karkonosze jak i w Góry Izerskie. Tutaj bliskość czeskiej granicy, powoduję że można stąd wybrać się w partie gór czeskich.

W Karkonoszach:

Tutaj szlak zielony prowadzi od Jakuszyc do Szrenickiej Skały tuż pod Szrenicą. Czas przejścia to około 2,5 godzin – szlak wiedzie aż do Pielgrzymów pod Wielkim Stawem.

Szlaki turystyczne z Jakuszyc do punktu Harrahov Kemp i dalej w Czeskie Karkonosze.

Warto też odwiedzić szlak żółty w Jakuszycach prowadzący na Dział Izerski.

W Górach Izerskich:

Kolejny szlaki turystyczny prowadzący do Chatki Górzystów przez schronisko Orle. Szacowany czas przejścia około 2 godzin. Tutaj bezpośrednio z schroniska Orle można zejść na czeską stronę Gór Izerskich – idąc dalej szlakiem niebieskim i czerwonym do schroniska na Stogu Izerskim.

Szlak turystyczny do Rozdroża Izerskiego przechodzący w pobliżu Wysokiej Kopy, dalej można dojść do Świeradowa Zdroju. Czas przejścia to około 3 godzin.

Ponadto zobaczymy tutaj piękne zachody słońca, izerskie szczyty, torfowiska, rzeki i doliny. Idealne miejsce o każdej porze roku dla każdego, kochającego letnie wypady na łono natury czy zimowe przejażdżki na nartach, plus mnóstwo zabytków do podziwiania i ciekawych miejsc do zwiedzania…

Autor: Jacek Waliszewski