Odwodnienie w procesie treningowym: za i przeciw

Nartorolki Fischer

Nartorolki Fischer

Wiadomym jest, że w trakcie procesu treningowego bardzo ważny jest bilans płynów, innymi słowy ciało musi być odpowiednio nawadniane. Ta kwestia jest szczególnie istotna teraz, w okresie letnim, kiedy często treningom towarzyszą upały.

Portal Langrenn.com  z odniesieniem do SkiAktiv proponuje swoim czytelnikom artykuł, który pomoże lepiej zrozumieć tę kwestię. Autorzy wyjaśniają, jakie płyny trzeba i można przyjmować, a jakie produkty mogą negatywnie wpływać na wynik.

Kiedy na zewnątrz jest gorąco, nasz organizm bardziej się poci i potrzebuje więcej płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Ważne jest, aby w takie dni pamiętać, że cukier, alkohol i kofeina mogą przyczynić się do odwodnienia.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że wraz z poceniem się, nie tracimy jedynie wody z organizmu, ale również pewne składniki mineralne, które również powinny być właściwie uzupełniane.

Zmniejszenie wydajności treningów

Odwodnienie powoduje zmniejszenie objętości krwi, co zwiększa częstotliwość akcji serca, objętość wyrzutową, tym samym zwiększa obciążenie serca.  Dodatkowo zmniejsza się również przepływ krwi do skóry i mięśni, a w konsekwencji wzrasta temperatura ciała. Istnieje ryzyko przegrzania się i udaru cieplnego, wszystko to doprowadza do zmniejszenie wydajności treningu.

Płynne „złodzieje”

Autorzy wspomnianego artykułu sugerują ostrożność w spożywaniu napojów energetycznych, takich jak m.in. Red Bull, Monster Battery+ i innych. W Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych zostało prawie 300 przypadków poważnych konsekwencji dla zdrowia związanych z tymi napojami, z czego aż 34 przypadki były śmiertelne. Instytucja ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych wypowiada się negatywnie na temat energetyków zawierających kofeinę i taurynę.

Nie należy pić alkoholu w nadmiernych ilościach, który bezpośrednio może przyczyniać się do odwodnienia.. Na bilans płynów negatywnie wpływają również produkty i napoje słodzone. Odwodnienie w indywidualnych przypadkach może powodować kofeina, chociaż niektórzy mogę bardzo dobrze tolerować. Dobrze jest, jak w wielu innych sytuacjach naszego życia, wiedzieć jak może zachować się nasz organizm.

Potrzebne produkty

Produkty które nie są dla nas „groźne” podczas gorących dni, to produkty słone, owoce i warzywa o dużej zawartości wody, jak arbuzy, czy ogórki. Obok tych produktów, są również takie, które zdecydowanie powinniśmy spożywać, podczas gorących dni treningowych, ponieważ obok wody zawierają duże ilości składników odżywczych, są to m.in.:

  • Poziomki – w 92% składają się z wody, ale zawierają również dużo witaminy C i kwasu foliowego, które przyczyniają się do tworzenia czerwonych krwinek,
  • Szpinak – również składa się w 92 % z wody, zawiera również dużo błonnika i żelaza. Żelazo pełni rolę transportu tlenu we krwi i tkankach mięśniowych,
  • Cukinia – aż 95 % wody i duża ilość witaminy C. Produkt ten może być stosowany zarówno w surowej postaci (na przykład jako składnik sałat) z niewielką ilością oliwy z oliwek, jak również pieczony.
  • Melon kantalupa ­– w 90 % składa się z wody i ma wysoka zawartość witaminy A, która odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym i pomaga zwalczać infekcje. Melon kantalupa zawiera potas, który organizm wykorzystuje do kontrolowania ciśnienia krwi,
  • Jogurty, który zawierają około 30% wody i wiele korzystnych dla naszego organizmu wartości odżywczych: oprócz białka i węglowodanów, wapno,
  • Mleko bardzo dobrze gasi pragnienie. Składa się z białka, węglowodanów i minerałów. Jeśli decydujecie się na chude mleko, trzeba wybrać takie, z dodatkiem witaminy D, która, podobnie jak wapń, bierze udział w budowie kości.

Pamiętajmy o bardziej rozważnej diecie i nawadnianiu organizmu, w gorące dni. Udanych treningów!

Źródło: openski.ru

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…