Narty do stylu łyżwowego

Trasy narciarskie w Jakuszycach z pewnością nadają się do ćwiczenia kroku łyżwowego.

Trasy narciarskie w Jakuszycach z pewnością nadają się do ćwiczenia kroku łyżwowego.

Krok łyżwowy wywodzi się z narciarstwa zjazdowego – zawodnicy startujący w zawodach narciarstwa alpejskiego bezpośrednio po starcie w celu jak najszybszego nabrania prędkości odpychają się kijkami i jednocześnie błyskawicznie odpychają się nartami od podłoża za pomocą wewnętrznych krawędzi nart.

Narty do stylu łyżwowego różnią się budową od nart klasycznych. Dobiera się je do wagi użytkownika, zasada dopasowania jest prosta – wraz ze wzrostem wagi wzrasta długość narty; każdy producent sprzętu do narciarstwa biegowego zazwyczaj zamieszcza w katalogach tabele zawierające dopasowanie długości nart. Narty do łyżwy mają oczywiście gładkie ślizgi na całej długości, w porównaniu do nart klasycznych są krótsze, z reguły są dłuższe od użytkownika o ok 5 – 15 cm.

Niektóre firmy produkują najwyższe modele nart w różnych stopniach twardości, np. Fischer w modelach nart Speedmax, Carbonlite, RCS Skate, RCR Skate. Dzięki temu użytkownik ma możliwość optymalnego doboru nart – osoba wysoka ale szczupła może dopasować nartę długą i jednocześnie miękką ( soft ), osoba niska z większą wagą dobiera nartę niższą ale twardą ( stiff ), natomiast dla pozostałych osób z regóły dobiera się narty o średniej twardości ( medium ).

Dla początkujących adeptów stylu łyżwowego polecam zajęcia z instruktorem – zapewni to optymalny dobór ćwiczeń i wyeliminuje tzw. „złe nawyki”, które często są utrwalane u osób, które próbują opanować tą technikę samodzielnie.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…