Narciarstwo biegowe sprzęt do stylu łyżwowego

Biegówki - sprzęt do stylu łyżwowego

Biegówki – sprzęt do stylu łyżwowego

Buty do stylu łyżwowego przede wszystkim powinny być jak najwygodniejsze, przy zachowaniu odpowiedniej sztywności. Zanim przejdziemy do ogólnej charakterystyki tego typu obuwia warto wspomnieć, że oprócz butów do stylu łyżwowego są również buty do techniki klasycznej, oraz do narciarstwa „back country” (poza trasami).
Ogólna charakterystyka obuwia do stylu łyżwowego

Przy butach do techniki łyżwowej cholewka buta powinna być znacznie wyższa – powyżej kostki – dzięki temu staw skokowy jest usztywniony i odciążony przy wygięciach bocznych, dzięki czemu narciarz bardziej efektywnie odbija się z krawędzi narty. Z kolei twarda podeszwa pozwoli nieznacznie unosić piętę ułatwiając wykonywanie kroków łyżwowych i sterowanie nartami podczas biegu. Buty do techniki klasycznej jak i do łyżwowej są tworzone ze specjalnego tworzywa – zapewniające optymalną ciepłotę i wygodę stopy.

Warto także wspomnieć, że bardzo ważnym elementem jest to, by dane buty pasowały do wiązań, a te nie są ustandaryzowane.
Buty oraz wiązania do nart występują w 2 podstawowych standardach:

– NNN Rottefella i jej licencjobiorcy: Fischer, Rossignol, Alpina, Whitewoods, Alfa i inni.

– SNS – Slomon, Atomic

Wybierając buty do stylu łyżwowego,  musimy przede wszystkim dopasować je do naszego doświadczenia. Jeżeli jesteśmy bardziej doświadczonymi biegaczami warto zainwestować w buty z półki Racing. Ale, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z biegówkami lub chcemy mieć buty do stylu łyżwowego i klasycznego zdecydujmy się na z grupy Combi.

Rekomendujemy:
Narty do stylu łyżwowego
Na co uważać w czasie wypraw na nartach biegowych?
Rodzaje śniegu a przygotowanie nart

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…