Narciarstwo biegowe forma rehabilitacji

Narty biegowe jako idealna forma rehabilitacji

Narty biegowe jako idealna forma rehabilitacji

Dziś zajmę się trochę wpływem nart biegowych na nasze zdrowie, dokładnie mogą być z powodzeniem zastosowane jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej.

Dla kogo narty biegowe?

Bieganie na nartach stylem klasycznym to jeden z nielicznych rodzajów bezpiecznej aktywności fizycznej, może być to znakomity sposób na rehabilitacje dla osób, które w wyniku wypadków lub z innych przyczyn straciły częściowo sprawność fizyczną. Oczywiście narty biegowe polecane są osobom w pełni zdrowym, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, ale także również osobom starszym oraz z problemami kardiologicznymi i zwyrodnieniowymi, jako świetna forma profilaktyki.

Narty biegowe pomagają w następujących schorzeniach:

– Osteoporoza, powracające bóle mięśniowe, zespoły bólowe kręgosłupa,

– zespoły bólowe stawu kolanowego,

–  osobom o problemach z utrzymaniem równowagi oraz z reumatyzmem,

– otyłość i inne zaburzenia metaboliczne,

– skolioza oraz pacjentom po urazach kręgosłupa i kończyn jako etap rehabilitacji,

Jak to działa?

Przy ruchu posuwistym kończyn dolnych oraz rotacjnych kręgosłupa bez obciążenia powodują znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych. Powoduje też zmniejszenie przykurczów mięśniowych kończyn , kręgosłupa i miednicy oraz zwiększenie zakresu ruchów w stawach obwodowych i stawach kręgosłupa. Narty biegowe są jednym z najbardziej efektywnym zachowaniem ruchu nawet od zwykłego marszu, gdyż tego typu trening pobudza układ krążenia w łagodny sposób, co wpływa korzystnie na pracę serca, płuc i układu endokrynologicznego. Narty także przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej, co powoduje redukcję nadwagi jako czynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego, ponadto prawidłowe wzorce ruchowe, nabyte dzięki tego typu treningów pomagają utrzymywać przede wszystkim prawidłową postawę ciała i zapobiegają powstaniu choroby przeciążeniowej stawów i kręgosłupa. Oczywiście ruch może zastąpić niemal każdy lek i tego warto się trzymać.

Korzyści z rehabilitacji na nartach:

  1. Do uprawiania tego sportu nie ma ograniczeń wiekowych ani sprawnościowych.
  2. Skuteczna walka z wadami kręgosłupa, wadami postawy, osteoporozą, zmniejszają się bóle pleców.
  3. Prawidłowo funkcjonuje układ oddechowy (płuca przyjmują nawet o 50% więcej powietrza) oraz układ krążenia (dzięki wspólnej równomiernej pracy rąk i nóg).
  4. Dodaje energii, polepsza samopoczucie, poprawia zdolność myślenia, pomaga w walce ze stresem.
  5. Uaktywnia aż 90 % mięśni naszego ciała.

Na koniec wspomnę, że narciarstwo biegowe zyskuje sympatie ludzi na całym świecie w różnym wieku i o różnej kondycji a same statystyki podają, że jest to najpopularniejsza zimowa forma aktywności ruchowej – jako idealna forma rehabilitacji.

Rekomendujemy:
Jak przygotować sie do sezonu zimowego
Jak się ubrać na narty biegowe
Narty biegowe jako uzupełnienie treningu w innych dyscyplinach sportu

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…