Najsłynniejsi biegacze/biegaczki narciarskie

Zanim przejdziemy do tematu związanego z najsłynniejszymi biegaczami, warto zaznaczyć pare istotnych rzeczy. Mianowicie profesjonalne zawody w narciarstwie klasycznym w ramach zimowych igrzysk olimpijskich są rozgrywane od 1924 roku. Wtedy to w Chamonix odbyła się pierwsza impreza tego typu. Z kolei pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie w ówczesnej Czechosłowacji.Do samego narciarstwa klasycznego zaliczane są aż trzy dyscypliny sportowe:

  1. Biegi narciarskie.
  2. Kombinacja norweska.
  3. Skoki narciarskie.

My w tym materiale zajmiemy się dyscypliną związaną z biegami. Dlatego też, warto zaznaczyć, że najwięcej medali olimpijskich w konkurencjach narciarstwa klasycznego do tej pory zdobyli zawodnicy norwescy, którzy na podium zawodów olimpijskich stanęli 157 razy, zdobywając 62 złote medale, 46 srebrnych i 49 brązowych. Drugie miejsce w medalowej tabeli wszechczasów zajmują reprezentanci Finlandii, trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej zajmują narciarze startujący w barwach Szwecji.

kowaljus_gallery_04Najlepsi biegacze i biegaczki narciarskie.

Jedną z największych gwiazd Norwegii jeżeli chodzi o ilość medali olimpijskich jest z pewnością – Bjørn Dæhlie, który w latach 1992–1998 ośmiokrotnie został mistrzem i czterokrotnie wicemistrzem olimpijskim.

Z żeńskiej ekipy popularnością i osiągnięciami może pochwalić się norweska biegaczka Marit Bjørgen – dziesięciokrotna medalistka olimpijska oraz dwudziestodwukrotna medalistka mistrzostw świata i czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata.

Jeżeli chodzi o polską zawodniczkę, która przeszła do historii światowego biegania to na pewno należy wymienić Justynę Kowalczyk. Nasza biegaczka jest mistrzynią i multimedalistką olimpijską, mistrzynią i multimedalistką także mistrzostw świata oraz czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Nie wolno też zapomnieć o takich nazwiskach jak Dario Cologna – szwajcarski biegacz narciarski, trzykrotny mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, trzykrotny mistrz świata młodzieżowców. Czy też Lubow Iwanowna Jegorowa – radziecka oraz rosyjska biegaczka narciarska, dziewięciokrotna medalistka olimpijska oraz sześciokrotna medalistka mistrzostw świata, a także zdobywczyni Pucharu Świata.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…