Na czym polega biathlon?

I ja kiedy zostanę biathlonistą.

I ja kiedy zostanę biathlonistą.

Biathlon jest zimową dyscypliną sportu, połączeniem biegów narciarskich ze strzelaniem z karabinka kal. 5,6 mm.
Zawodniczki i zawodnicy rywalizują ze sobą na różnych dystansach, podzielonych na odcinki (pętle); po przebiegnięciu pierwszego odcinka zawodnik wbiega na strzelnicę – tam oddaje 5 strzałów (pozycja leżąca, w drugim strzelaniu stojąca), po oddaniu strzałów rusza na kolejny odcinek. W przypadku nietrafienia zawodnik musi pokonać dodatkowe karne okrążenie o długości 150 m. – za każdy błąd jedno dodatkowe kółko do przebiegnięcia.

Biathloniści startują w różnych konkurencjach:
– bieg indywidualny – dystans 15km. kobiety, 20 km. mężczyźni, 4 strzelania, po dwa w pozycji leżącej i stojącej, za błąd na strzelnicy zamiast rundy karnej jest doliczana 1 min. Do czasu zawodnika.
– bieg sprinterski – dystans 7,5 km. dla pań i 10 km. dla panów –2 strzelania, po jednym w pozycji leżącej i stojącej.
– bieg pościgowy – do startu przystępują zawodnicy z różnicami czasowymi (stratami do pierwszego) uzyskanymi w pierwszym biegu( najczęściej po sprincie).

W drodze na biathlon do Jakuszyc

W drodze na biathlon do Jakuszyc

Dystans 10 km. dla kobiet, 12,5 dla mężczyzn; zawodnicy mają 4 strzelania – dwa leżąc i dwa stojąc, a pierwszy na mecie jest zwycięzcą zawodów.
– bieg masowy –wszyscy uczestnicy startują jednocześnie, dystans 12,5 km. – kobiety, 15 km. mężczyźni, 2 strzelania leżąc, 2 stojąc, pierwszy na mecie wygrywa.
– biegi sztafetowe – cztery biathlonistki /biathloniści, każdy 2 strzelania, po jednym leżąc i stojąc.

Biathlon ma bardzo długie tradycje –początki to ćwiczenia skandynawskich żołnierzy, a pierwsze zawody rozegrano w 1767 roku – rywalizowali ze sobą norwescy żołnierze.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…