Jakie narty wybrać – biegowe czy zjazdowe?

Biegówki Jakuszyce

Biegówki Jakuszyce

Na początek, jednak zanim sobie porównamy narty biegowe z zjazdowymi i opowiemy trochę o stylach jazdy, plusach i minusach przytoczę pierwowzór pierwszych nart biegowych w Polsce. A ten powstał w XVII wieku. W 1888 roku w Cieklinie poprzez Stanisława Barabasza, który skonstruował pierwsze w Polsce narty. Były to dwie cienkie drewniane deski przypinane do butów rzemieniami. Z kolei w 1894 roku odbył on już pierwszą narciarską wyprawę w Tatry.

Jakie są zalety biegówek?         

Biegówki przede wszystkim są wąskie i lekkie zaś buty są nieporównywalnie wygodniejsze od zjazdowych. Tutaj muszę także zaznaczyć, że sprzęt do narciarstwa biegowego jest znacznie tańszy niż ten do narciarstwa zjazdowego, gdyż podstawowy komplet możemy kupić już za ok. 500 zł, a za narty zjazdowe należy zapłacić minimum 1 200 zł. Największą zaletą biegówek jest bardzo łatwa dostępność miejsc do biegania, do tego nie trzeba brać urlopu, płacić za pobyt w kurorcie narciarskim czy też płacić za karnety na wyciągi. Kolejnym plusem jest to, że jeśli jeździmy na nartach zjazdowych, ale nie mamy możliwości wyjazdu w góry, narty biegowe są idealna alternatywą. No i na koniec największy plus – mianowicie do biegania na nartach wystarczy śnieg, las, pole lub miejski park.

Czy wybierzemy narty do bieganie czy zjazdowe to jednego możemy być pewni, narty to idealny trening aerobowy, w który zaangażowane są praktycznie wszystkie najważniejsze partie mięśni- od nóg i pośladków, przez mięśnie grzbietu i klatki piersiowej, po mięśnie rąk i barków, więc jeśli chcemy trochę popracować nad kondycją to ten rodzaj sportu jest idealny i co ważne jest to sport bezpieczny i nie prowadzący do kontuzji.

Które narty lepsze – biegowe czy zjazdowe?           

Moim zdaniem narty i biegowe i zjazdowe mogą być idealnym wyborem, wszystko zależy od nas, naszych umiejętności no i terenu w którym się znajdujemy czy też na którym planujemy nasz urlop.

Rekomendujemy:
Rodzaje śniegu a przygotowanie nart
Jak dobrać sprzęt do narciarstwa biegowego?
Najnowsza kolekcja nartorolek Fischer zaprezentowana w Jeleniej Górze

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…