Jak przygotować sie do sezonu zimowego

Nartorolki Fischer

Nartorolki Fischer

Jak wiemy trenerzy nie od dziś alarmują, że 2 tygodnie to za mało, aby poprawnie przygotować ciało do wyjazdu na narty, jeśli chcemy naprawdę poszaleć na śniegu powinniśmy zacząć ćwiczyć 2-3 miesiące przed sezonem – jest to bardzo ważna uwaga, której lepiej jest się twardo trzymać…

Dlaczego należ ćwiczyć przed wyjazdem na narty?

– Po pierwsze sporty zimowe wymagają silnych mięśni. A najbardziej gdy chcemy trochę ,,poszaleć”, a nie tylko zjeżdżać asekuracyjnie ze stoku.

– Po drugie warto wiedzieć, że ćwicząc, wzmacniamy mięśnie, układ więzadłowo-stawowy, dzięki czemu możemy zniwelować ryzyko kontuzji!

– Potrzebujemy naprawdę sporej kondycji by wytrzymać trudy kilku godzin biegania lub jazdy i pokazać się od najlepszej strony….

– Regularny trening w połączonemu z racjonalną dietą może spowodować zrzucenie paru zbędnych kilogramów, co również będzie ułatwieniem.

 Kiedy zacząć treningi?

Najlepiej być aktywnym cały rok, ale jeśli jednak odkładaliśmy pierwszą wizytę w przykładowym klubie fitness, koniecznie zmobilizujmy się do treningu minimum 2-3 miesiące przed wyjazdem na narty. Tutaj oczywiście zaznaczę, że im częściej trenujemy, tym lepiej, ale minimum to 2-3 razy w tygodniu po 45-60 min. Tutaj osoby trenujące regularnie mogą stopniowo zwiększać liczbę i częstotliwość treningów, jednak należy tutaj pamiętać o systematyczności. Najlepiej jest sobie wyznaczyć określone dni czy też godziny, których będziemy przestrzegać – to zawsze pomaga organizmowi osiągnąć równowagę, dzięki czemu każdy trening będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Gdzie najlepiej ćwiczyć?

A więc dla ogólnego przygotowania polecane są praktycznie wszystkie formy ruchu:

  • rower,
  • bieganie,
  • aerobik,
  • pływanie,
  • gry zespołowe oraz szybki marsz.

Do wyjazdu można także przygotować się w domu, ale to wymaga dużej samodyscypliny. Tutaj, jeśli chcemy podejść do sprawy w pełni profesjonalnie, zdecydowanie proponuję wizyty w siłowni lub w klubie fitness lub pod okiem profesjonalnego trenera. Przy wykonywaniu ćwiczeń bardzo ważna jest technika – najlepiej wykonywać je pod okiem instruktora, który zadba o skuteczność z kolei typowy trening na siłowni może nam pomóc w zaangażowaniu wszystkich mięśni pracujących podczas jazdy na nartach. Siłownia daje nam to, że ćwiczymy na specjalistycznych maszynach. Nie musimy się tutaj zastanawiać co robić, ile i jak, bo z pomocą przyjdzie na pewno wykwalifikowany trener. Na koniec warto, aby nasz klub oferował szeroki zakres usług, czyli zarówno bogatą ofertę form fitness jak i dobrze wyposażoną siłownię, ważne by zwrócić uwagę czy na siłowni możemy liczyć na pomoc profesjonalnego trenera, a na sali fitness instruktora.

Rekomendujemy:
Najnowsza kolekcja nartorolek Fischer zaprezentowana w Jeleniej Górze
Jakie narty wybrać – biegowe czy zjazdowe?
Czy dzieci mogą biegać na nartach biegowych?

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…