Czy warto korzystać z usług instruktora narciarskiego na biegówkach?

Trasy_biegowe_JakuszyceWiększość osób wybierających się po raz pierwszy na biegówki ma za sobą doświadczenia na nartach biegowych i w związku z tym nie korzysta z usług instruktora. Wśród zjazdowców panuje z reguły przeświadczenie, że do spacerowania po śniegu żaden instruktor narciarstwa biegowego nie jest potrzebny.

Jest to błędne podejście. Jak w każdym sporcie, na nartach biegowych najważniejsza jest technika – szczególnie jeśli w wydaniu amatorskim, spacerowym ma to sprawiać przyjemność.

Na początek pojawia się pytanie jak znaleźć dobrego instruktora – z prawdziwego zdarzenia, a nie amatora, który zapłacił i skończył kurs instruktorski, ale nie potrafi ani zademonstrować ćwiczeń, prawidłowej techniki i nie posiada niezbędnej wiedzy i doświadczenia – a ten model instruktora na biegówkach jest coraz bardziej powszechny.

Polecam zaczęcie poszukiwań od profesjonalnych szkół narciarskich – rozpocznijmy poszukiwania od internetu, należy jednak zwracać uwagę czy pod szyldem szkoły reklamowanej przez doświadczonych instruktorów nie zostaniemy oddani w ręce zatrudnionego na sezon tzw. „wyrobnika”.

W czasie pierwszej lekcji nauczymy się zakładania sprzętu, prawidłowego ustawienia ciała, podstawowych kroków, pomogą w tym nam ćwiczenia na równowagę i koordynacyjne. Obowiązkowo na pierwszej lekcji zapoznamy się ze śniegiem – instrukcja bezpiecznego upadania. Kolejnym etapem będzie nauka zjazdu , hamowania itd. Po każdej lekcji kursant powinien sam ćwiczyć elementy przerobione na lekcji, a po ich opanowaniu można podnosić swoje umiejętności.

Dla osoby stojącej pierwszy raz na nartach lekcja z instruktorem narciarstwa biegowego zapewnia komfort , bezpieczeństwo i przede wszystkim przyjemność z biegania na nartach.

Najskuteczniejsze są lekcje prowadzone z jedną osobą, dla zmniejszenia kosztów można umawiać się na szkolenia grupowe – należy jednak pamiętać żeby poziom szkolących się osób był podobny. Ceny za godzinę lekcji z instruktorem wynoszą ok. 60 zł za 1 godzinę indywidualnie, 2 osoby to kwota ok 80 zł, a przy grupach z reguły każda kolejna osoba dopłaca ok 10 – 15 zł, przy startowej kwocie 60 zł za godzinę.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…