Buty do nart biegowych

Buty do narciarstwa biegowego generalnie dzielą się na trzy kategorie: buty do stylu klasycznego, łyżwowego i buty combi.

Buty do klasyka z reguły mają bardzo elastyczną podeszwę – dzięki temu jest możliwe swobodne odbicie, jeśli chodzi o wysokość buta to zwykle sięgają do kostki. Buty dla amatorów zwykle po założeniu sprawiają wrażenie ” kapciuszków” natomiast modele dla osób poważniej biegających i zawodników ściśle opinają stopę i są lżejsze.

Buty do łyżwy charakteryzują się bardziej masywnym wyglądem – sięgają ponad kostkę, mają bardzo sztywną podeszwę, po bokach stawu skokowego są wzmocnione – co przenosi się na efektywniejsze odbicie z krawędzi. W wyższych modelach dodatkowo występuje pasek przytrzymujący śródstopie – zwiększa to komfort biegania – stopa nie przesuwa się w bucie jak i przenosi efektywniej siłę odbicia na nartę.

Buty typu combi są mixem buta klasycznego i łyżwowego – maja pośrednią sztywność podeszwy i usztywnione, wzmocnione boki – dzięki takiemu rozwiązaniu dobrze sprawdzają się w obu technikach. Wyższe modele butów combi np Fischer RCS Pursuit zaprzeczają twierdzeniu, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego – znakomicie sprawdzają się w czasie użytkowania, startują w nich również zawodnicy w Pucharze Świata w biegu łączonym.

Głównym wyznacznikiem przy zakupie butów narciarskich powinny być dwa aspekty: komfort i cena. But musi być wygodny, natomiast kupując najtańsze buty mamy gwarancję że po kilkukrotnym użytkowaniu zaczną się rozchodzić.

Autor: Justyn Kusztal

Możesz również polubić…